Congratulations to the 2019 Honors recipients!

Click on a college/school below to see this year's honorees.

College of Agriculture and Life Sciences

Summa cum laude

Maya Clarissa Bower, Bachelor of Science
Lindsey Kay DeNooyer, Bachelor of Science
Laura Ann Jennings, Bachelor of Science
Carolyn A. Marquis, Bachelor of Science
Sarah Elizabeth Scocozza, Bachelor of Science

 

 

Magna cum laude

Theresa Jiamei Astmann, Bachelor of Science
Kirsti Anne Blow, Bachelor of Science
Jesse Ellen Brinkman, Bachelor of Science
Jonalyn Alyssa Burt, Bachelor of Science
Samantha Taylor Connolly, Bachelor of Science
Colleen Love Duddy, Bachelor of Science
Alexandra Christine Esposito, Bachelor of Science
Megan Jennifer Fahey, Bachelor of Science
Morgan Illene Howlett, Bachelor of Science
Katherine Macaulay Robinson, Bachelor of Science
Haley Ruth Stein, Bachelor of Science
Ethan Ashton Thibault, Bachelor of Science
Audrey Sullivan Tuck, Bachelor of Science
Grace Y. Yu, Bachelor of Science

Cum laude

Niveditha Badrinarayanan, Bachelor of Science
Nell Ruth Carpenter, Bachelor of Science
Alyssa Marie Cote, Bachelor of Science
Gemma Louise Del Rossi, Bachelor of Science
Giannina Sol Gaspero-Beckstrom, Bachelor of Science
Renee Lee Hamblin, Bachelor of Science
Christopher Rollin Irish, Bachelor of Science
Marley M. Jurgensmeyer, Bachelor of Science
Nathan Martin Lantieri, Bachelor of Science
Charisse M. Lapointe, Bachelor of Science
Meaghan N. Lawrence, Bachelor of Science
Briana Marie Leger, Bachelor of Science
Anna Ellen McAneny, Bachelor of Science
Hailey Elizabeth Nelson, Bachelor of Science
Katherine Marie Nolan, Bachelor of Science
Sharon Annette Palmer, Bachelor of Science
Brooke Ann Pietrafesa, Bachelor of Science
Macallan Patrick Rogers, Bachelor of Science
Julia B. Smith, Bachelor of Science
Haley Hopkins Stern, Bachelor of Science
Victoria Marie Taormina, Bachelor of Science
Marianna R. Tomanelli, Bachelor of Science
Jeremy S. Weiland, Bachelor of Science
Sophia Marie Weiss, Bachelor of Science

College of Arts and Sciences

Summa cum laude

Haya Alshaabi, Bachelor of Science
Hannah Mae Bernotas, Bachelor of Arts
Claire Elizabeth Dumont, Bachelor of Arts
Daron Forohar, Bachelor of Arts
Keira Lee Goodell, Bachelor of Science
Emily Victoria Klofft, Bachelor of Arts
Emma Chase Lightizer, Bachelor of Arts
Aubrey Margaret Pelletier, Bachelor of Science
Madeline Yvette Powell, Bachelor of Science
James Francis Sanchez, Bachelor of Arts
Rachel E. Slimovitch, Bachelor of Arts
Lindsay Yamrick, Bachelor of Arts

Magna cum laude

Brittany Mae Belanger, Bachelor of Science
Josamine Ruth Brønnvik, Bachelor of Arts
Olivia Chaves, Bachelor of Arts
Sophia Mazzoni Cirignano, Bachelor of Arts
Abra Kearney Clawson, Bachelor of Arts
Amanda Rose Cornetta, Bachelor of Science
Annelise Couderc, Bachelor of Arts
Annelise Couderc, Bachelor of Science
Ryan Dupuis, Bachelor of Arts
Helena Katherine Gaffney, Bachelor of Arts
Jessica Lauren Godes, Bachelor of Arts
Eric Hendel, Bachelor of Arts
Jesse Marie Keel, Bachelor of Arts
Angela Khadka, Bachelor of Arts
Arianna Jessica Libenson, Bachelor of Science
Alice Matthews, Bachelor of Arts
Jillian Raechel Mori, Bachelor of Arts
Ian Adam Nathan, Bachelor of Science
Jessica Anne NeJame, Bachelor of Arts
Miranda Jiao Farrell Orcutt, Bachelor of Science
Caroline Rood, Bachelor of Arts
Matthew Allan Schildkamp, Bachelor of Arts
Colin E. Serra, Bachelor of Arts
Mallory Shaine Stultz, Bachelor of Science
Eric Jeffrey Tucker, Bachelor of Arts
Annie Wernhoff, Bachelor of Arts
Elizabeth Marie Whalen, Bachelor of Science
Neil B. Wood, Bachelor of Science

Cum laude

Quinlan Brian Anderson, Bachelor of Arts
Hayley Stephanie Barriere, Bachelor of Arts
Carol Addie Beach, Bachelor of Arts
Lisa Lavallee Beaulieu, Bachelor of Arts
Kalia R. Bornstein, Bachelor of Arts
Mehanna Corinne Borostyan, Bachelor of Arts
Rachael Carrell, Bachelor of Arts
Matthew Charles Caton, Bachelor of Arts
Arielle Raitt Cheifetz, Bachelor of Arts
Kaitlin Richards Clark, Bachelor of Arts
Quinn Cosentino, Bachelor of Arts
Hannah Elizabeth Culver, Bachelor of Science
Katrina Eleanor Czar, Bachelor of Science
Ivan M. Davis, Bachelor of Science
Caroline Marston Dumas, Bachelor of Science
Madelene Freitas-Pimentel, Bachelor of Arts
Kimberly Nicole Furtado, Bachelor of Arts
Aleah Gatto, Bachelor of Arts
Anna Brooks Gibson, Bachelor of Arts
Raymond James Gillies, Bachelor of Arts
Kelly Gray, Bachelor of Arts
Avery Nicole Hart, Bachelor of Arts
Ashley Marissa Hartman, Bachelor of Arts
Hunter Mckinley Heberg, Bachelor of Arts
Kierstin E. Hederstedt, Bachelor of Science
Tim M. Heffernan, Bachelor of Arts
Rowan Atkins Kamman, Bachelor of Arts
Hannah Coleman Kenney, Bachelor of Science
Victoria Anne King, Bachelor of Arts
Victoria Anne King, Bachelor of Science
Chloe Madeleine Knapp, Bachelor of Arts
Ian Ross Lake, Bachelor of Arts
Philip A. Lavoie III, Bachelor of Arts
Jordan Mackenzie Lentz, Bachelor of Arts
Katharine Thomsen Loomis, Bachelor of Arts
Charlotte Diane Malling, Bachelor of Arts
Margaret Maria K. May, Bachelor of Arts
Lillian Katharine Bender McAdams, Bachelor of Arts
Flannery Marie Mehigan, Bachelor of Arts
Helena VanMeteren Munson, Bachelor of Science
Megan Taylor Nelson, Bachelor of Arts
Izabella Ostrowski, Bachelor of Science
Jared Paolino, Bachelor of Arts
Pryce Aidan Patterson, Bachelor of Science
Corey Pettengill, Bachelor of Arts
Kayla Michelle Poginy, Bachelor of Arts
Deepika Pokhrel, Bachelor of Arts
Daniel Emerson Poll, Bachelor of Arts
Melinda Dominique Quock, Bachelor of Science
Claire Elise Redfield, Bachelor of Arts
Katherine Marie Reid, Bachelor of Arts
Hannah Rose Rogers, Bachelor of Science
Shelby Anne Rosten, Bachelor of Arts
Rebecca Leigh Rotman, Bachelor of Arts
Skylar Bruxelles Sandler, Bachelor of Arts
Sophie Einbender Sepel, Bachelor of Arts
Jessica M. Souza, Bachelor of Science
Alyson Claire Spencer, Bachelor of Science
Gillian Hope Tiley, Bachelor of Arts
Lauren Mary Trumble, Bachelor of Arts
Blake Joseph Mitchell Williams, Bachelor of Arts
Jiangyong Yu, Bachelor of Science

College of Education and Social Services

Summa cum laude

Anna Joy Cavazos, Bachelor of Science
Rachel E. Slimovitch, B.S. Education

 

 

 

Magna cum laude

Kathleen Elizabeth Bedell, B.S. Education
Jessica Alexandra Bernstein, Bachelor of Science
Danielle Jillian Dennis, B.S. Education
Sara Elizabeth Fergus, B.S. Education
Maia Sunflower Padberg, Bachelor of Science
Audrey Angeley Shenkin, B.S. Education
Madison Dineen Soucy, B.S. Education

Cum laude

Gabriella N. Battaglia, Bachelor of Science
Kendal Marie Castele, Bachelor of Science
Emily Jayne Evenson, B.S. Education
Molly Mae Fried, B.S. Education
Miranda L. Garrow, B.S. Education
Samuel W. Harrison, Bachelor of Science
Adele Patricia Hohertz-Serpan, Bachelor of Science
Mariah Cate Holmes, Bachelor of Science
Mikayla Rae LeBlanc, B.S. Education
Caitlin Elizabeth Mello, Bachelor of Science

College of Engineering and Mathematical Sciences

Summa cum laude

Evan Michael Fennelly, B.S. Electrical Engineering
Sara Elizabeth Fergus, B.S. Mathematical Sciences
Laura Ann Jennings, B.S. Mathematical Sciences
Dunia Noor Karzai, B.S. Civil Engineering
William Henry Slocum III, B.S. Computer Science
Josiah Timothy Witt, B.S. Computer Science

 

Magna cum laude

Erik R. Brown, B.S. Mathematical Sciences
Marissa Lee Ford, B.S. Mathematical Sciences
Collin J. Freiheit, B.S. Mechanical Engineering
Olivia Grace Hurd, Bachelor of Science
Olivia Grace Hurd, B.S. Mathematical Sciences
Meghan Frances King, B.S. Computer Science
Jacqueline R. Littlefield, B.S. Mathematical Sciences
Joshua Robert Wasilewski, B.S. Civil Engineering

Cum laude

Nicholas Brown, B.S. Computer Science
Nicholas Brown, B.S. Mathematical Sciences
Ryan D. Burns, B.S. Mathematical Sciences
Galen Byrd, Bachelor of Science
Holly Elizabeth Dahlgren, B.S. Biomedical Engineering
Emma Rose Garvey, B.S. Mechanical Engineering
Shannon Elizabeth Geary, B.S. Civil Engineering
Joshua Morgan Goodrich, B.S. Mechanical Engineering
Duncan James Hacker, B.S. Mechanical Engineering
John J. Hardy, B.S. Mathematical Sciences
Andrew James Hollar, B.S. Computer Science
Evan Hollar, B.S. Mathematical Sciences
Owen Robert McElhinney, B.S. Electrical Engineering
Anuarbek Onayev, B.S. Civil Engineering
Rebecca Osborn, B.S. Mechanical Engineering
Eric Matthew Roback, B.S. Mechanical Engineering
Michelle Rogals, B.S. Computer Science
Lindsay May Ross, B.S. Computer Science
Jeffrey Caulfield Schindler, B.S. Mechanical Engineering
Andrew Frederick Strauss, B.S. Engineering
Nina Truslow, B.S. Civil Engineering
Oliver P. Waite, B.S. Mathematical Sciences
Blake Joseph Mitchell Williams, Bachelor of Science

College of Nursing and Health Sciences

Summa cum laude

Elizabeth Rose Guido, Bachelor of Science
Casey Little, Bachelor of Science
Alyssa J. Miller, Bachelor of Science
Kelsey N. Reed, Bachelor of Science

 

 

Magna cum laude

Amber Leigh Angelucci, Bachelor of Science
Alison Elizabeth Chivers, Bachelor of Science
Sarah Maria Lubic, Bachelor of Science
Kristen Lee Mackie, Bachelor of Science
Marianna E. Moore, Bachelor of Science
Angela I. Thomas, Bachelor of Science

Cum laude

Mia Inez Angione, Bachelor of Science
Emily Bean, Bachelor of Science
Kimberly Ann Buckholts, Bachelor of Science
Maria Ann Burt, Bachelor of Science
Chace Isabella Carpenter, Bachelor of Science
Dakota Rose Dione, Bachelor of Science
Emily B. Higgins, Bachelor of Science
Annabelle Reese Iler, Bachelor of Science
Lindsey A. Koski, Bachelor of Science
Narissa Parichabut McCarty, Bachelor of Science
Elizabeth Grace O'Donnell, Bachelor of Science
Samantha Rose Sayer, Bachelor of Science
Patrick R. Shepard, Bachelor of Science
Sophia M. Simkins, Bachelor of Science
Hannah Rose Tierney, Bachelor of Science
Katrina R. Ulanov, Bachelor of Science

Grossman School of Business

Summa cum laude

Isaac M. Desranleau, B.S. Business Administration
Catherine Lynn DiPalma, B.S. Business Administration
Matthew Pontes, B.S. Business Administration

 

 

 

Magna cum laude

Hudson Cassello, B.S. Business Administration
Michele George, B.S. Business Administration
Xue Li, B.S. Business Administration
Nathan R. Miles, B.S. Business Administration
Alivia M. Nelson, B.S. Business Administration
Catherine T. Redmond, B.S. Business Administration
Jia Wei, B.S. Business Administration

Cum laude

Brooke Benoit, B.S. Business Administration
Matthew R. Bouffard, B.S. Business Administration
Connor M. Bradley, B.S. Business Administration
Qingyin Cheng, B.S. Business Administration
Abigail Collins, B.S. Business Administration
Kathleen Fitzsimmons, B.S. Business Administration
Changgyun Jang, B.S. Business Administration
Spencer Logan Lieberman, B.S. Business Administration
Kathryn Maher, B.S. Business Administration
Caroline Rose McCune, B.S. Business Administration
Jeffrey J. Schindler, B.S. Business Administration
Ryan Hadrian Sousa, B.S. Business Administration
Sarah A. Tosto, B.S. Business Administration
Xiaotong Yang, B.S. Business Administration
Kiera Zehnacker, B.S. Business Administration
Yu Zeng, B.S. Business Administration

Rubenstein School of Environment and Natural Resources

Summa cum laude

Rachel Catherine Bowanko, Bachelor of Science
Katherine Anne Longfield, Bachelor of Science
Michael J. Perrin, Bachelor of Science

 

 

 

Magna cum laude

Christopher D. Leberecht, Bachelor of Science
Anne Marie Mullin, Bachelor of Science
Jessica Anne NeJame, Bachelor of Science
Alexandra Pearl Pankoff, Bachelor of Science

Cum laude

Matthew R. Fidler, Bachelor of Science
Caroline Margaret Frigon, Bachelor of Science
Marcie Ann Gallagher, Bachelor of Science
William Cooper Hayes, Bachelor of Science
Benjamin James Langton, Bachelor of Science
Sheridan Krisman Plummer, Bachelor of Science
Alec Bryant Pressly, Bachelor of Science
Sabrena M. Reek, Bachelor of Science
Madelyn Gene Sorrentino, Bachelor of Science