Prior University Scholars
2021-2022
- Beth Kirkpatrick, Larner College of Medicine
- Donna Rizzo, College of Engineering and Mathematical Science
- Kimberly Vannest, College of Education and Social Services
2020-2021
- Joseph Acquisto, College of Arts and Sciences
- Gregory L. Holmes, Larner College of Medicine
- Gary S. Stein, Larner College of Medicine
- Asim Zia, College of Agriculture and Life Sciences
2019-2020
- Mary Cushman, Larner College of Medicine
- Peter Sheridan Dodds, College of Engineering and Mathematical Science
- Adrian Ivakhiv, Rubenstein School of the Environment and Natural Resources
- Valerie Rohy, College of Arts and Sciences
2018-2019
- Sean Field, College of Arts and Sciences
- Yvonne Janssen-Heininger, Larner College of Medicine
- Junru Wu, College of Arts and Sciences
2017-2018
- Jane Kolodinsky, College of Agriculture & Life Sciences
- Kelly J. Rohan, College of Arts and Sciences
- Jianke Yang, College of Engineering and Mathematical Science
2016-2017
- Robert V. Bartlett, College of Arts and Sciences
- Robert Pepperman Taylor, College of Arts and Sciences
- Ira M. Bernstein, Larner College of Medicine
- Jason H. T. Bates, College of Engineering and Mathematical Science
2015-2016
- Tina Escaja, College of Arts and Sciences
- Ray Vega, College of Arts and Sciences
- Philip Ades, Larner College of Medicine
- Marilyn Cipolla, Larner College of Medicine
2014-2015
- Dennis P. Clougherty, College of Arts and Sciences
- Sylvie Doublie, Larner College of Medicine
- Lokangaka Losambe, College of Arts and Sciences
- Thomas Streeter, College of Arts and Sciences
2013-2014
- Michael Giangreco, College of Education and Social Services
- Betsy Hoza, College of Arts and Sciences
- Christopher Landry, College of Arts and Sciences
- Curtis Ventriss, Rubenstein School of the Environment and Natural Resources
2012-2013
- M. Cristina Mazzoni, College of Arts and Sciences
- Mercedes Rincon, Larner College of Medicine
- Stephanie Seguino, College of Arts and Sciences
- Margaret A. Vizzard, Larner College of Medicine
2011 - 2012
- Richard M. Foote, College of Engineering & Mathematics
- Berta M. Geller, Larner College of Medicine
- Jean R. Harvey-Berino, College of Agriculture & Life Sciences
- Gary E. Ward, College of Agriculture & Life Sciences
2010 - 2011
- Rex Forehand, College of Arts & Sciences
- James Hudziak, Larner College of Medicine
- Anthony S. Magistrale, College of Arts and Sciences
- George Osol, Larner College of Medicine
2009 - 2010
- Ralph C. Budd, Larner College of Medicine
- John P. Burke, College of Arts and Sciences
- William E. Mann, College of Arts and Sciences
- Russell P. Tracy, Larner College of Medicine
2008 - 2009
- Jeffrey Dinitz - Mathematics and Statistics
- Marjorie Lipson - Elementary Education
- Benjamin Littenberg - Medicine, Nursing
- Robert H. Rodgers - Classical Languages and Literature
2007 - 2008
- Robert J. Gordon - Anthropology
- Charles G. Irvin - Medicine and Molecular Physiology and Biophysics
- Martin M. LeWinter - Medicine and Molecular Physiology and Biphysics
- Stephanie H. McConaughy - Psychiatry and Psychology
2006 - 2007
- Susan Crockenberg – Psychology
- John Helzer – Psychiatry
- Gary Mawe – Anatomy and Neurobiology
- Ian Stokes – Orthopaedics and Rehabilitation
2005 - 2006
- John MacKenzie Burke – Microbiology & Molecular Genetics
- Nicholas J. Gotelli – Biology, Marsh Life Sciences
- Carol T. Miller – Psychology, Dewey Hall
- Robyn R. Warhol – English, Old Mill
2004 - 2005
- Richard J. Albertini – Pathology, Medicine and MMG
- Dwight E. Matthews – Medicine and Chemistry
- Beth Mintz, Sociology, Benedict Bldg So. Prospect St.
- David Scrase – German, Waterman Bldg.
2003 - 2004
- Paula B. Tracy – Biochemistry, Health Science Complex
- Robert J. Nash – Integrated Professional Studies
- Dan S. Archdeacon – Mathematics & Statistics, Colchester Ave.
- Patricia A. Prelock - Communication Sciences, 406 Pomeroy Hall
2002 - 2003
- Charles J. Goodnight – Biology, Marsh Life Science
- Rachel K. Johnson – Nutrition & Food Science, Terrill Hall
- Joni K. Seager - Geography
- Denise J. Youngblood – History, Wheeler House
2001 - 2002
- Catherine W. Donnelly – Nut. & Food Sci., 200 Carrigan-
- Donald H. DeHayes – SNR, 334 Aiken Center
2000 - 2001
- Warren K. Bickel – Psychiatry & Psychology
- Roger L. Cooke – Mathematics & Stats
- Stephen J. Cutler – Sociology
- Ronald Savitt – School of Business
1999 - 2000
- Lynne A. Bond – Psychology
- Edith D. Hendley – MPBP
- Patrick Hutton – History
- David M. Warshaw – MPBP
1998 - 1999
- Daniel W. Gade - Geography
- Martin H. Krag – Orthopedic Rehab
- William D. Lakin – Math & Stats.
- Robert E. Manning – SNR
1997 - 1998
- Charles J. Colbourn - Mathematics
- Susan S. Wallace – MMG
- Stephen T. Higgins – Psychiatry
- Frank Manchel - English
1996 - 1997
- Mark T. Nelson - Pharmacology
- Kurt E. Oughstun – Elec. & Computer Eng
- Howard Ball – Political Sci
- Susan Brody Hasazi – Education
1995 - 1996
- Kenneth I. Gross – Mathematics & Stats.
- Joseph J. Schall – Biology
- Mark E. Bouton – Psychology
- Alan P. Wertheimer – Political Sci
1994 - 1995
- John R. Hughes – Psychiatry
- Robert C. Woodworth - Biochemistry
- Bruce E. Compas - Psychology
- Joan M. Smith - Sociology
1993 - 1994
- Bruce S. Kapp – Psychology
- George F. Pinder – Civil & Envi. Engrg.
- Luther H. Martin – Religion
- Mark A. Stoler – History
1992 - 1993
- Kenneth I. Golden – Mathematics & Stats.
- Robert J. Johnson – Orthopedic Rehab
- Abbas Alnasrawi – Economics
- Esther D. Rothblum – Psychology
1991 - 1992
- Richard L. Anderson – Electrical Engineering
- Judith L. Van Houten – Biology
- Thomas M. Achenbach – Psychiatry
- Chad D. Hansen - Philosophy
1990 - 1991
- A. Paul Krapcho - Chemistry
- Rodney L. Parsons – Anatomy & Neurobiology
- Heinz L. Ansbacher- Psychology
- William A. Haviland - Anthropology
1989 - 1990
- Paula M. Fives-Taylor – MMG
- Jerold F. Lucey – Pediatrics, MFU
- Raymond T. Coward –Human Dev. & Family Studies
- Samuel B. Hand - History
1988 - 1989
- Kenneth G. Mann – Biochemistry
- Malcolm H. Pope – Ortho & Rehab & Mechanical Engrg.
- R. Paul Hilberg – Political Science
- George A. Sher - Philosophy
1987 - 1988
- Lyndon B. Carew – Animal Science
- John J. McCormack – Pharmacology
- C. Hackett Bushweller - Chemistry
- R. Harry Orth - English
1986 - 1987
- Richard Klein - Botany
- Robert B. Low – Mole. Physiology & Biophysics
- Martin E. Kuehne – Chemistry
- George W. Albee - Psychology
1985 - 1986
- Bernd Heinrich – Biology
- Julian J. Jaffe - Pharmacology
- Ted B. Flanagan – Chemistry
- John Weiger – Romance Languages
1984 - 1985
- James G. Welch – Animal Sciences
- Norman Alpert – Physiology & Biophysics
- Wesley L. Nyborg - Physics
- Leonidas M. Jones - English
1983 - 1984
- Richmond J. Bartlett – Plant & Soil Science
- James E.Clapp, III - OBGYN
- William E. Geiger, Jr. – Chemistry
- Philip Kitcher - Philosophy
1982 - 1983
- George M. Happ - Zoology
- Thomas J. Moehring – MMG
- Christopher W. Allen – Chemistry
- Harold Leitenberg– Psychology
1981 - 1982
- Robert C. Ullrich - Botany
- Brooke T. Mossman – Pathology
- David B. Brown - Chemistry
- Robert V. Daniels - History
1980 - 1981
- Alexander H. Duthie – Animal Sciences
- Stanley Rush – Electrical Engineering
- Wolfgang Mieder – German & Russian