Congratulations to the 2018 Honors recipients!

Click on a college/school below to see this year's honorees.

College of Agriculture and Life Sciences

Summa Cum Laude

Sarah Elizabeth Bergkvist, Bachelor of Science
Kelsey Leigh Bullock, Bachelor of Science
Julie Ann Davis, Bachelor of Science
Christian Fjeld, Bachelor of Science
Gracie Stephens Harvey, Bachelor of Science
Erika Brooks Lewy, Bachelor of Science
Olivia June May, Bachelor of Science

Magna cum laude

Ashley M. Archangelo, Bachelor of Science
Caitlin Marie Beaudet, Bachelor of Science
Amanda Nicole Falkner, Bachelor of Science
Claire Elizabeth Ferguson, Bachelor of Science
Mia Samantha Fishkin, Bachelor of Science
Stefanie R. Geiger, Bachelor of Science
Natalie Marguerite Mashia, Bachelor of Science
Daniel Raymond Murphy, Bachelor of Science
Lily Dunaway Myers, Bachelor of Science
Audrey Joanna Plante, Bachelor of Science
Willa Carolin Richmond, Bachelor of Science
Cori Louise Ward, Bachelor of Science

Cum laude

Maya Deweese Bain, Bachelor of Science
Courtney Hannah Banach, Bachelor of Science
Amber Rose Davis, Bachelor of Science
Andrea Katherine Dest, Bachelor of Science
Emily Helen Dillon, Bachelor of Science
Julia Rachel Fosburg, Bachelor of Science
Anisha Mahalya Gogerly-Moragoda, Bachelor of Science
Ashley Knights Heaney, Bachelor of Science
Tyler C. Hogan, Bachelor of Science
Joyce Huang, Bachelor of Science
Timothy Jordan, Bachelor of Science
Joshua Michael Laffin, Bachelor of Science
Kyra Catherine Lee, Bachelor of Science
Daphne Elizabeth Levy, Bachelor of Science
Mary McCaslin Loomis, Bachelor of Science
Caitlyn Jones Lowe, Bachelor of Science
Shea Brianna Mahoney, Bachelor of Science
Celine Alexandra Marcotte, Bachelor of Science
Katherine Maria Mosley, Bachelor of Science
Jenna Michelle Rohling, Bachelor of Science
Justine Alexandra Samuel, Bachelor of Science
Priyanka Santhanakrishnan, Bachelor of Science
Samuel Franklin Thomas, Bachelor of Science
Margaret Anne Turvey, Bachelor of Science
Lisa Marie Wood, Bachelor of Science
Hanqi Yang, Bachelor of Science

College of Arts and Sciences

Summa Cum Laude

Julie Patricia Connor, Bachelor of Science
Delaney Curran, Bachelor of Arts
Folena Joy De Geus, Bachelor of Arts
Hannah Elizabeth Johnson, Bachelor of Arts
Benjamin D. Kagan, Bachelor of Science
Maria Christina Koutsouris, Bachelor of Arts
Brooke Phillips, Bachelor of Arts
Emily Ellen Pomichter, Bachelor of Arts
           Anthony J. Spinella, Bachelor of Science
           Rebecca Lee Thompson, Bachelor of Arts
           Roisin Todd, Bachelor of Arts
           Alix Wood, Bachelor of Arts

Magna cum laude

Summer Elizabeth Averill, Bachelor of Science
Renee Lynn Benoit, Bachelor of Arts
John J. Braidt, Bachelor of Arts
David Reeves Brandt, Bachelor of Arts
Addison R. Campbell, Bachelor of Arts
Talia Hari Cramer, Bachelor of Arts
James Geoffrey Duke, Bachelor of Arts
Madlen J. Fields, Bachelor of Arts
Claudia Grace Garber, Bachelor of Arts
Sebastian S. Hanna, Bachelor of Arts
Sebastian S. Hanna, Bachelor of Science
Michaela Lee Hooper, Bachelor of Arts
Adam Louis Hurlburt, Bachelor of Arts
Christopher P. Kelm, Bachelor of Arts
Russell Samuel Lasdon, Bachelor of Arts
Ariana Mae Matthews-Salzman, Bachelor of Arts
Rebecca Darya Mirhashem, Bachelor of Science
Madeline Ila Murray-Clasen, Bachelor of Arts
Alice Mary Ochterski, Bachelor of Arts
Caitlin Marie Owen, Bachelor of Arts
Drew Margaret Pizzo, Bachelor of Arts
Elisha M. Rennert, Bachelor of Arts
Jack F. Roberts, Bachelor of Arts
Lucy Elizabeth Rogers, Bachelor of Arts
Madeline Clair Vdoviak-Markow, Bachelor of Arts
Adam S. Weinheimer, Bachelor of Science
John Harrison Wheaton, Bachelor of Arts
Claire Elizabeth Wilcox, Bachelor of Science
Kelley M. Wright, Bachelor of Arts

Cum laude

Ariana Helena Arden, Bachelor of Arts
Ariadne T. Argyros, Bachelor of Arts
Adam Tyler Barson, Bachelor of Arts
John W. Basa, Bachelor of Arts
Calum James Mulford Buchanan, Bachelor of Arts
Aileen Charlotte Button, Bachelor of Arts
Aileen Charlotte Button, Bachelor of Science
Colleen Amelia Callahan, Bachelor of Arts
Kaitlyn Ellen Capprini, Bachelor of Arts
Siera Rain Carusone, Bachelor of Arts
Julia Clare Cline, Bachelor of Arts
Margaret Kay Colbert, Bachelor of Arts
Roxanna Joy Daims, Bachelor of Arts
Loan N. Dang, Bachelor of Science
Luke Taylor Zamiela Daniels, Bachelor of Arts
Jennifer Maureen Davidson, Bachelor of Science
Kiara Brynne Day, Bachelor of Arts
Michelle Marie Falcone, Bachelor of Science
Mattie Friberg, Bachelor of Arts
Randi W. Garon, Bachelor of Arts
Huihui Geng, Bachelor of Arts
Charlotte Parker Gliserman, Bachelor of Arts
Alaina Irene Hendrickson, Bachelor of Arts
Brooke Ann Jenkins, Bachelor of Arts
Benjamin Carter Jewkes, Bachelor of Science
Natalie Ann Laible, Bachelor of Science
Suma Briana Lashof, Bachelor of Science
Catherine E. Leary, Bachelor of Arts
Sophie Anne Leff, Bachelor of Arts
Claire Anne LeVier, Bachelor of Arts
Kerrianne Maura Little, Bachelor of Science
Sylvie Diana Littledale, Bachelor of Arts
Luci Josette Lobe, Bachelor of Arts
Eleanor Grace Maloney, Bachelor of Arts
John C. Mathias, Bachelor of Arts
Juliette Miller, Bachelor of Arts
Rebecca Nesnevich, Bachelor of Science
Eileen Lynn Parks, Bachelor of Arts
Madeline Abigail Pomicter, Bachelor of Science
Cameron Gardner Randlett, Bachelor of Arts
Stephen Reck, Bachelor of Arts
Tess Antonia Reichle, Bachelor of Arts
Tilden Margaret Remerleitch, Bachelor of Arts
Nicholas John Ruede, Bachelor of Arts
Sophie Crowley Ryan, Bachelor of Arts
Danielle K. Simard, Bachelor of Arts
Colby Nicholas Thompson, Bachelor of Arts
Luke Thomas Trinity, Bachelor of Arts
Nicole Alexis Walch, Bachelor of Arts
Seth Nicholas Warhol-Streeter, Bachelor of Arts
Rachel E. Webb, Bachelor of Science
Alexandra Janice Salurand Wilcon, Bachelor of Arts
Colleen E. Yancey, Bachelor of Science
Austin Jackson Yates, Bachelor of Arts
Sonia Karin Zaccheo, Bachelor of Arts

College of Education and Social Services

Summa Cum Laude

Julie Ann Lipscomb, Bachelor of Science
Emma Rachel Woloshin, B.S. Education
Alice Catherine Woodruff, B.S. Education

 

 

 

Magna cum laude

Samantha Suzanne Elgin, Bachelor of Science
Cassandra Holly Furlong, Bachelor of Science
Margaret Rachel Gish, B.S. Education
Jenne Taylor Hull, B.S. Education
Alexis Marie Kelly, B.S. Education
Kali Rue McKee, Bachelor of Science
Laura C. Shea, B.S. Education

Cum laude

Jeannine M. Bissonette, B.S. Education
Cynthia Yopp, B.S. Education
Grace M. Colbert, B.S. Education
Brinn Reilly Dilworth, B.S. Education
Leslie Allison Drew, B.S. Education
Ryan David Dunn, Bachelor of Science
Hillary T. Gombar, Bachelor of Science
Sarah Christine Leister, B.S. Education
Margaret Galvin Nierenberg, B.S. Education
Nell Anita Solleder, Bachelor of Science
Joy Beth Solomon, B.S. Education

College of Engineering and Mathematical Sciences

Summa Cum Laude

David Y. Bernier, B.S. Mathematical Sciences
Brian Joseph Colombini, B.S. Computer Science
Thang Nguyen, B.S. Computer Science

 

 

 

Magna cum laude

Garrett Keraga, B.S. Mechanical Engineering
Colby Leaver McGinn, B.S. Mathematical Sciences
Michelle A. Niland, B.S. Computer Science
Noah Patullo, B.S. Computer Science
Tyson Charles Pond, B.S. Mathematical Sciences
Timothy James Stevens, B.S. Computer Science
John R. Swett, B.S. Mechanical Engineering
Kevin William Teets, B.S. Mechanical Engineering
Timothy H. Yandow, B.S. Civil Engineering

Cum laude

Jeremy Tyler Barton, B.S. Electrical Engineering
Ryan Michael Connor, B.S. Mechanical Engineering
Christopher Adam Diehl, B.S. Environmental Engineering
Bryan Dooley, B.S. Mechanical Engineering
Joseph Millhollon Embrey, B.S. Computer Science
Timothy James Foley, B.S. Electrical Engineering
Harrison Fromm, B.S. Mechanical Engineering
Gretchen Elizabeth Girdzis, B.S. Computer Science
Markus Ingelsson, B.S. Environmental Engineering
Eli Kravitz, B.S. Mechanical Engineering
Eric J. Lamphere, B.S. Mathematical Sciences
Samuel P. Marano, B.S. Environmental Engineering
Bonnie McMorrow, B.S. Environmental Engineering
Hunter Paul Meisner, B.S. Mechanical Engineering
Jonas Nangle Oppenheim, B.S. Computer Science
Anh Duc Phan, B.S. Computer Science
Madeline Abigail Pomicter, B.S. Mechanical Engineering
Daniel Johnson Russell, B.S. Mechanical Engineering
Stephen Michael Scott, B.S. Electrical Engineering
Brendan M. Whitney, B.S. Mathematical Sciences
Sam Atticus Wisotzki, B.S. Electrical Engineering

College of Nursing and Health Sciences

Summa Cum Laude

Anna Helaine Romanowski Kaplan, Bachelor of Science
Kourtney Arabella Menches, Bachelor of Science
Katelyn J. Reilly, Bachelor of Science

 

 

 

Magna cum laude

Amanda Nicole Baur, Bachelor of Science
Teresa A. Johnson, Bachelor of Science
Sierra Martin, Bachelor of Science
Amelia Rose Parent, Bachelor of Science
Natalie Taylor Ray, Bachelor of Science
Alexandra Warshaw, Bachelor of Science

Cum laude

Prakash Chamlagai, Bachelor of Science
Claire Y. Julianelle, Bachelor of Science
Rebecca Langdon, Bachelor of Science
Katherine L. Maturo, Bachelor of Science
Alexandra E. Novelli, Bachelor of Science
Fiona M. Reinhold-Larsson, Bachelor of Science
Casey M. Rote, Bachelor of Science
Charity Ryan, Bachelor of Science
Rachel Monteith Snider, Bachelor of Science
Jessica Lin Symonds, Bachelor of Science
Bella Nicole Walz, Bachelor of Science
Ryan Christopher Wolbach, Bachelor of Science
Jessica Rose Wolfe, Bachelor of Science
Olivia Radney Wolfe, Bachelor of Science

Grossman School of Business

Summa Cum Laude

Andrea Hey, B.S. Business Administration
Katherine Rose Lukes, B.S. Business Administration
Chen Yang, B.S. Business Administration

 

 

 

Magna cum laude

Alexander David Beard, B.S. Business Administration
Melanie A. Leicht, B.S. Business Administration
Harry Alexander Pieper, B.S. Business Administration
Sydney Smith, B.S. Business Administration
Alexandra Touloukian, B.S. Business Administration
Connor van Ryn, B.S. Business Administration
Shihao Zhou, B.S. Business Administration

Cum laude

Travis Daniel Blanleil, B.S. Business Administration
Jay Brideau, B.S. Business Administration
David Burgin, B.S. Business Administration
Wanming Chen, B.S. Business Administration
Lauren Kelcie Hutchings, B.S. Business Administration
Keile Marie Kropf, B.S. Business Administration
Wenyan Luo, B.S. Business Administration
Erin Mayou, B.S. Business Administration
Rachel Merrill, B.S. Business Administration
Jessica Lyn Remillard, B.S. Business Administration
Maxwell Emile Robbins, B.S. Business Administration
Heather Scott, B.S. Business Administration
Jessica M. Wallace, B.S. Business Administration
Xinyang Yu, B.S. Business Administration

Rubenstein School of Environment and Natural Resources

Summa Cum Laude

Lucas Karl Beck, Bachelor of Science
Sonya Artemis Buglion Gluck, Bachelor of Science
Lila Bates Satterfield, Bachelor of Science

 

 

 

Magna cum laude

Autumn Rose Maust, Bachelor of Science
Kunal Palawat, Bachelor of Science
Amber Vaillancourt, Bachelor of Science

Cum laude

Elizabeth Bannar, Bachelor of Science
Emily Bogan, Bachelor of Science
Kirsti Lynn Kaalstad Carr, Bachelor of Science
Hannah Jane Epstein, Bachelor of Science
Lika Diana Gurvich, Bachelor of Science
Nathaniel Richard Launer, Bachelor of Science
Emily Claire Listowich, Bachelor of Science
Madeline Nicole Schumacher, Bachelor of Science
Kristen Ann Switzer, Bachelor of Science
Jamie Mitchel Waterman, Bachelor of Science