Friday Afternoon (3:00-4:55, Rowell 118) Lab Role Schedule
TAs: Jack Birmingham, Corey Wilga, and Willie Gotterer

Fall 2014

Dramatic Readings

September12: 


Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Olivia Parmenter

Timer: Tara Pellerin   

Camera Operators (2):Meghan Pennock and Megan Pierce

Critique Forms Manager: Sam Salony

Speaker’s Aide: Reema Sameen



Dramatic Readings
 

September 19:

 

Master of Ceremony and Classroom Facilitator:   Sophia Giovannetti

Timer: Kiki Kane Owens

Camera Operators (2): MIranda Moore & Alanna Murphy

Critique Forms Manager: Sienna-rose Marcotte

Speaker’s Aide: Miranda Moore


Informational Presentations

September 26:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Ayla Stern

Timer: Lauren Riecker 

Camera Operators (2): Olivia Parmenter & Tara Pellerin

Critique Forms Manager:  Meghan Pierce

Speaker’s Aide: Sam Salony

Informational Presentations

October 3

Master of Ceremony and Classroom Facilitator:  Kiki Kane Owens

Timer:  Sophia Giovanetti

Attendance Taker: Ingrid Nelson

Camera Operators (2): Sienna Rose Marcotte & Zoe Myers

Critique Forms Manager: Alanna Murphy

Speaker’s Aide: MIranda Moore


Group Presentations

October 10:


LAB ROLES WHILE GROUP A AND B PRESENT

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Danielle Norris    

Timer: Ayla Stern

Camera Operators (2): Miranda Moore and Sienna Marcotte

Critique Forms Manager: Sophia Giovannetti

Speaker’s Aide: Danielle Norris


LAB ROLES WHILE GROUP C PRESENT

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Josh Goldberg

Timer: Alanna Murphy

Camera Operators (2): Kiki Owens and Megan Pierce

Critique Forms Manager: Olivia Parmenter

Speaker’s Aide: Meghan Pennock




Persuasive Presentations

October 17:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Sam Salony

Timer: Reema Sameen

Camera Operators (2):Ayla Stern and Lauren Riecker

Critique Forms Manager:  Olivia Parmenter

Speaker’s Aide: Tara Pellerin 

 

Persuasive Presentations

October 24:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator:  Alanna Murphy

Timer:  Joshua Goldberg

Camera Operators (2): Danielle Norris and Sophia Giovannetti

Critique Forms Manager: Kiki Kane Owens

Speaker’s Aide: Sienna-Rose Marcotte

 

Choice Presentation

October 31:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Meghan Pennock   

Timer:    Megan Pierce

Camera Operators (2): Sam Salony and Reema Sameen

Critique Forms Manager:  Ayla Stern       

Speaker’s Aide: Lauren Riecker

 

Choice Presentations

November 7

Master of Ceremony and Classroom Facilitator:  Miranda Moore

Timer:  Alanna Murphy

Camera Operators (2):   Joshua Goldberg and Danielle Norris

Critique Forms Manager: Sophia Giovannetti

Speaker’s Aide: Kiki Kane Owens