University of Vermont

University Communications

Outstanding Vermont Teachers 2002

Release Date: 09-16-2002

Contact: University Communications Staff
Email: newserv@uvm.edu
Phone: (802) 656-2005 FAX: (802) 656-3203

ADDISON CENTRAL S.U.

Paula Bellerose

Middlebury Union Middle School

Joy Dobson

Weybridge Elementary School

ADDISON NORTHEAST S.U.

Andrea Halnon

Bristol Elementary School

Paul Stetson

Mt. Abraham Union High School

ADDISON NORTHWEST S.U.

Daryl Hatch

Vergennes Union High School

Susan Rakowski

Addison Central School

ADDISON RUTLAND S.U.

Deborah Hadeka

Fair Haven Union H.S.

Diane Poczobut

Castleton/Hubbardton

BARRE SCHOOL DISTRICT

Kenneth Fritjofsen

Spaulding High School

Cindy Gregoire

Barre City Elementary School

BATTENKILL VALLEY S.U.

Kelli C. Calder

Fisher Elementary School

Margie S. Record

Arlington Memorial High School

BELLOWS FREE ACADEMY-ST ALBANS

Melissa Price

Bellows Free Academy

Jeffrey Moulton

Bellows Free Academy

BENNINGTON RUTLAND S.U.

Beth B. Marsh

The Dorset School

Melissa Rice

Manchester Elementary Middle School

BLUE MOUNTAIN SCHOOL DISTRICT

Toni Dyer

Blue Mountain Union School

Wayne Smith

Blue Mountain Union School

BURLINGTON SCHOOL DISTRICT

Susan Saunders

J.J. Flynn Elementary School

Heather Woodworth

Burlington High School

CALENDONIA NORTH S.U.

Amy Patoine-Gale

Sutton Village School

CHITTENDEN CENTRAL S.U.

Donna Douglas

Center for Technology—Essex

Maria Sciancalepore

Essex High School

Dianne Skinner

Albert D. Lawton Middle School

CHITTENDEN EAST S.U.

William Eschholz

Mt. Mansfield Union H.S.

Nancy Mullany

Richmond Elementary School

COLCHESTER SCHOOL DISTRICT

Michele Fleri

Union Memorial School

Angelika Mahoney

Colchester Middle School

ESSEX CALEDONIA S.U.

Louisa Bliss

Gilman Middle School

Wayne Whitehill

Lunenburg Elementary School

ESSEX NORTH S.U.

Christopher R. Masson

Canaan Schools

ESSEX TOWN SCHOOL DISTRICT

Jane Vossler

Essex Middle School

FRANKLIN CENTRAL S.U.

Elizabeth Loiselle

St. Albans Town Educational Center

Janet Wild

Fairfield School

FRANKLIN NORTHEAST S.U.

Ellen Gadue

Enosburg Falls Middle & High School

Anne Ouellette

Montgomery Elementary School

FRANKLIN NORTHWEST S.U.

James Messier

Missisquoi Valley Union High School

Valerie Shepard

Franklin Central School

FRANKLIN WEST S.U.

Tammy Boissoneault

Bellows Free Academy

Al Daniels

Bellows Free Academy

HARTFORD SCHOOL DISTRICT

Diane Langley

White River School

Julie Ware

Hartland Area Career and Technology Center

LAMOILLE NORTH S.U.

Dorothy Finlay

Eden Central School

Connie Marsh

Lamoille Union High School

LAMOILLE SOUTH S.U.

Van Carr

Peoples Academy

Carol Limanek

Stowe Elementary School

LYNDON INSTITUTE

Faye Heath

Lyndon Institute

MILTON SCHOOL DISTRICT

Helaine Hagstrand

Milton Elementary School

Peg Preston

Milton Junior High/ Middle School

ORANGE SOUTHWEST S.U.

Patricia Lissandrello

Braintree School

Martina O’Donnell

Randolph Union Jr./Sr. High School

ORANGE WINDSOR S.U.

Kari Fabrizio

Sharon Elementary School

Gail Stapleton

South Royalton School

ORLEANS CENTRAL S.U.

Kim Hastings

Orleans Elementary School

Topher Waring

Lake Region Union High School

ORLEANS ESSEX NORTH S.U.

Vicki Gentler

Charleston Elementary School

Jean Maxwell

North Country Union High School

ORLEANS SOUTHWEST S.U.

Karen Midi

Lakeview Union

RUTLAND CENTRAL S.U.

Lois Austin

Proctor Elementary School

Lynne Blair

Proctor Jr/Sr High School

RUTLAND CITY SCHOOL DISTRICT

William Herrington

Rutland Middle School

Jean Steadman

Rutland Intermediate School

RUTLAND NORTHEAST S.U.

Laura Coro

Leicester Central School

Jeanne Podolak

Otter Valley Union High School

RUTLAND SOUTH S.U.

Richard Barker

Mill River Union High School

RUTLAND SOUTHWEST S.U.

Allyn Kahle

Tinmouth Center School

Lynn Silvestro

Poultney High School

RUTLAND WINDSOR S.U.

Sue Pollender

Black River High School

ST. JOHNSBURY SCHOOL DISTRICT

Susan Cherry

The St. Johnsbury School

Carol Ann Jackson

The St. Johnsbury School

SOUTH BURLINGTON SCHOOL DISTRICT

Susan King

Orchard School

Kris Manazir

Frederick H. Tuttle Middle School

SPRINGFIELD SCHOOL DISTRICT

Michael Janiszyn

Springfield High School

Melissa Lovell

Elm Hill School

WASHINGTON CENTRAL S.U.

Margaret Eaton

U-32 Jr/Sr High School

Cynthia Martin

Calais Elementary School

WASHINGTON NORTHEAST S.U.

Jane Youngbaer

Cabot School

WASHINGTON SOUTH S.U.

Thomas L. Houston

Northfield Middle/High School

Ann Smith

Northfield Elementary School

WASHINGTON WEST S.U.

Jean Berthiaume

Harwood Union H.S.

Heidi Ringer

Warren Elementary School

WINDHAM NORTHEAST S.U.

Sharon Crosier

Cherry Hill School

Debra Davis

Bellows Falls Middle School

WINDHAM SOUTHWEST S.U.

Marlene Wein

Wilmington Middle/High School

WINDSOR CENTRAL S.U.

Hasse Halley

Woodstock Union High School

Norine Hopewell

Barnard Central School

WINDSOR NORTHWEST S.U.

Ellen Seeger

Windsor Northwest S.U.

WINDSOR SOUTHEAST S.U.

Lynda Shannis

Hartland Elementary School

WINOOSKI SCHOOL DISTRICT

Nancy Johnson

John F. Kennedy Elementary School

Nancy Keller

Winooski Middle School