Wednesday Afternoon (12:50-2:45, L408 Lafayette) Lab Role Schedule

Fall 2009

Dramatic Readings

September 16:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator:Brittany Welcome

Timer:Ayla Walker

Attendance Taker:Jessie Smith

Critique Forms Manager:Erin Shippee

Speakerís Aide:Kari Schmaling

 

Dramatic Readings

September 23:
Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Shalea Daly

Timer: Laura Ashikaga

Camera operators: Julia Hobson

Attendance Taker: Samantha Heller

Critique Forms Manager: Stephanie Striar

Speakerís Aide: Christa Gowen

 

Dramatic Readings / Informational Presentations

September 30 :

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Tyler Platt

Timer: Karla Plank

Attendance Taker: Margaret Driscoll

Critique Forms Manager: Katherine O'Bryon

Speakerís Aide:Caitria Mahoney

Informational Presentations

October 7:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Erin Shippee

Timer: Michael Lamb

Camera operators: Kari Schmaling

Attendance Taker: Jessie Smith

Critique Forms Manager: Brittany Welcome

Speakerís Aide: Abby Reiber

 

Informational Presentations
October 14

Master of Ceremony and Classroom Facilitator:Stephanie Striar 

Timer: Samantha Heller

Camera operators: Julia Hobson

Attendance Taker: Shalea Daly

Critique Forms Manager: Laura Ashikaga

Speakerís Aide: Alexander Hartley

 

Group Critical Analysis

October 21:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Michael Lamb, Jessie Smith

Timers: Christa Gowen, Kari Schmaling

Camera operators: Ayla Walker, Stephanie Striar

Attendance Taker: Julia Hobson

Critique Forms Managers: Abby Reiber, Karla Plank

Speaker's Aides: Margaret Driscoll, Erin Shippee

 

Persuasive Presentations

October 28:

Masters of Ceremony and Classroom Facilitators: Katherine O'Bryon

Timer: Jessie Smith

Camera operator: Michael Lamb

Attendance Taker: Catria Mahoney

Critique Forms Managers:Tyler Platt

Speaker's Aides: Abby Reiber
 

Persuasive Presentations

November 4:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Laura Ashikaga

Timer: Alex Hartley

Camera operators: Margaret Driscoll

Attendance Taker: Samantha Heller

Critique Forms Manager: Julia Hobson

Speaker's Aide: Christa Gowen

 

Persuasive Presentations

November 11:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Karla Plank

Timer: Luisa Hoyt

Camera operators: Stephanie Striar

Attendance Taker: Michael Lamb

Critique Forms Manager: Erin Shippee
Speaker's Aide: Shalea Daly

 

Choice Presentations

November 18:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Ayla Walker

Timer: Brittany Welcome

Camera operators: Abby Reiber

Attendance Taker: Jessie Smith

Critique Forms Manager: Karla Plank

Speaker's Aide: Caitria Mahoney


Thanksgiving week, no labs

November 23-27:

 

Choice Presentations

December 2:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Caitria Mahoney

Timer: Laura Ashikaga

Camera operators: Brittany Welcome

Attendance Taker: Samantha Heller

Critique Forms Manager: Alex Hartley

Speaker's Aide: Erin Shippee

 

Choice Presentations / Any further business (party?)

December 9:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: 

Timer: 

Camera operators: 

Attendance Taker: 

Critique Forms Manager:

Speaker's Aide: