Wednesday Afternoon Lab Lab Role Schedule

Fall 2007

 

Dramatic Readings

September 12:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Jenna Mandelbaum

Timer: Kayla Malzac

Attendance Taker: Tyler Lane

Critique Forms Manager: Amanda Goodwin

Speakerís Aide: Wesley Donlon

 

Dramatic Readings

September 19:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Derek Williams

Timer: Emily West

Attendance Taker:  Dayna Trocki

Critique Forms Manager: Chauncey Smith

Speakerís Aide: Ryan Siavelis

 

Informational Presentations

September 26:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Kayla Malzac

Timer: Amanda Goodwin

Camera operator: Chris McDonough

Attendance Taker: Joe Cleary

Critique Forms Manager: Frankie Gavin

Speakerís Aide: Tyler Lane

 

Informational Presentations

October 3:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Jerome Barner
Timer: Kat Andrievskaia

Camera operator: Charlie Rand

Attendance Taker: Molly Olive

Critique Forms Manager: Derek Williams

Speakerís Aide: Emily West

 

Informational Presentations/Persuasive Presentations

October 10:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Wesley Donlon

Timer: Joe Cleary

Camera operator: Charlie Rand

Attendance Taker: Frankie Chapin

Critique Forms Manager: Molly Olive

Speakerís Aide: Peter Merritt

 

Persuasive Presentations

October 17:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Joe Cleary

Timer: Frankie Chapin

Camera operator: Laura Caughey

Attendance Taker: Jerome Barner

Critique Forms Manager: Kat Andrievskaia

Speakerís Aide: Jerome Barner

 

Persuasive Presentations

October 24:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Chris McDonough

Timer: Jenna Mandelbaum

Camera operator: Kayla Malzac

Attendance Taker: Chauncey Smith

Critique Forms Manager:  Ryan Siavelis

Speakerís Aide: Dayna Trocki
 

Choice Presentations

October 31:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator:  Derek Williams

Timer: Laura Caughey

Camera operator: Jenna Mandelbaum

Attendance Taker: Kayla Malzac

Critique Forms Manager: Jerome Barner

Speakerís Aide: Kayla Malzac

 

Choice Presentations / Catch up

November 7:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator:  Dayna Trocki

Timer: Charlie Rand

Camera operator: Chauncey Smith

Attendance Taker: Kat Andrievskaia

Critique Forms Manager: Chauncey Smith

Speakerís Aide: Chris McDonough

 

Choice Presentations & Group Critical Analysis Presentations

November 14:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator:  Wesley Donlon

Timer: Tyler Lane

Camera operator: Charlie Rand

Attendance Taker: Jenna Mandelbaum

Critique Forms Manager: Molly Olive

Speakerís Aide: Joe Cleary

 

Thanksgiving week, no labs

November 19-23:


Group Critical Analysis Presentations

November 28:

Teams present group critical analysis presentations
 

December 5:

Any further business (party?)