Monday Afternoon Lab Lab Role Schedule

Fall 2007

Dramatic Readings

September 10:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Emma Carollo

Timer: Conor Casey

Attendance Taker: Marissa DiNardo

Critique Forms Manager: Zoe Kosmas

Speakerís Aide: Katherine Renda

 

Dramatic Readings

September 17:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Lindsay Beebe

Timer: Ben Clayman

Attendance Taker: Courtney Collins

Critique Forms Manager: Nicole Poppenger

Speakerís Aide: Sarah Sanchez

 

Dramatic Reading/Informational Presentations

September 24:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Conor Casey

Timer: Marrissa DiNardo

Camera operator: Zoe Kosmas

Attendance Taker: Katherine Albertin

Critique Forms Manager: Hannah George

Speakerís Aide: Karen Fries

 

Informational Presentations

October 1:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Ben Clayman

Timer: Courtney Collins

Camera operator: Zach Ahrens

Attendance Taker: Sarah Sanchez

Critique Forms Manager: Maggie Hughes

Speakerís Aide: Timothy Perez

 

Informational Presentations/Persuasive Presentations

October 8:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Jenna Yarosh

Timer: Zoe Kosmas

Camera operator:  Katherine Renda

Attendance Taker:  Hannah George
Critique Forms Manager: Karen Fries

Speakerís Aide: Dan Potter

 

Persuasive Presentations

October 15:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator:  Courtney Collins

Timer: Dan Cosiem

Camera operator: Sarah Sanchez

Attendance Taker: Maggie Hughes

Critique Forms Manager: Timothy Perez

Speakerís Aide: Lindsay Beebe

 

Persuasive Presentations/Choice Presentations

October 22:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Zoe Kosmas

Timer: Zack Ahrens

Camera operator: Katherine Renda

Attendance Taker: Karen Fries

Critique Forms Manager: Jenna Yarosh

Speakerís Aide: Emma Carollo

 

Choice Presentations

October 29:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Katherine Renda

Timer: Hannah George

Camera operator: Karen Fries

Attendance Taker: Zoe Kosmas

Critique Forms Manager: Katherine Albertin

Speakerís Aide: Conor Casey

 

Choice Presentations
November 5:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Ben Clayman

Timer: Sarah Sanchez

Camera operator: Maggie Hughes

Attendance Taker: Timothy Perez

Critique Forms Manager: Jenna Yarosh

Speakerís Aide: Timothy Perez

 

Group Critical Analysis Presentations
November 12:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Kristie & Brad

Timer: Rotation

Camera operator: Kristie & Brad

Attendance Taker: Kristie & Brad

 

Thanksgiving week, no labs

November 19-23:

  

Group Critical Analysis Presentations

November 26:

Teams
 

Group Critical Analysis Presentations

December 3:
Teams