Monday Afternoon Lab Lab Role Schedule

Fall 2006

Dramatic Readings

September 11:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Theo Ingram

Timer: Heather Daubenspeck

Camera operator: Aimee Beaupre

Attendance Taker: Haley Dienst

Critique Forms Manager: Supriya Serchan

Speakerís Aide: Michelle Gardener-Quinn

 

Dramatic Readings

September 18:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Nick Bedrin

Timer: Robert Ard

Camera operator: Lindsay Beltzer

Attendance Taker: Heather Demar

Critique Forms Manager: Katie Guion

Speakerís Aide: Claire Garner

 

Dramatic Reading/Informational Presentations

September 25:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Caitlin Turndorf

Timer: Dustin Miller

Camera operator:  Cody Warren

Attendance Taker: Aimee Beaupre

Critique Forms Manager: Eric Thompson

Speakerís Aide: Haley Dienst

 

Informational Presentations

October 2:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Saunya Mapes

Timer: Sarah Lade

Camera operator: Robert Ard

Attendance Taker: Nick Bedrin

Critique Forms Manager:  Karen Walkerman

Speakerís Aide:  Claire Garner

 

Informational Presentations/Persuasive Presentations

October 9:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Heather Demar

Timer: Haley Dienst

Camera operator:  Theo Ingram

Attendance Taker:  Heather Daubenspeck

Critique Forms Manager: Supria Serchan

Speakerís Aide: Aimee Beaupre

 

Persuasive Presentations

October 16:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator:  Kyle Brault

Timer: Caitlin Turndorf

Camera operator: Claire Garner

Attendance Taker: Dustin Miller

Critique Forms Manager: Cody Warren

Speakerís Aide: Nick Bedrin

 

Persuasive Presentations/Choice Presentations

October 23:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Katie Guion

Timer: Sarah Lade

Camera operator: Saunya Mapes

Attendance Taker: Karen Walkerman

Critique Forms Manager: Aimee Beaupre

Speakerís Aide: Rob Ard

 

Choice Presentations

October 30:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Supriya Serchan

Timer: Dustin Miller

Camera operator: Cody Warren

Attendance Taker: Eric Thompson

Critique Forms Manager: Heather Daubenspeck

Speakerís Aide: Theo Ingram

 

Choice Presentations

November 6:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Lindsay Beltzer

Timer: Heather Demar

Camera operator: Dustin Miller

Attendance Taker: Sarah Lade

Critique Forms Manager: Saunya Mapes

Speakerís Aide: Karen Walkerman

 

Choice Presentation/Group Critical Analysis Presentations

November 13:

Master of Ceremony and Classroom Facilitator: Aimee Beaupre

Timer: Theo Ingram

Camera operator: Haley Dienst

Attendance Taker: Supriya Serchan

Critique Forms Manager: Rob Ard

Speakerís Aide: Nick Bedrin

 

Thanksgiving week, no labs

November 20-24:

  

Group Critical Analysis Presentations

November 27:

Teams
 

Group Critical Analysis Presentations

December 4:
Teams