University of Vermont

Office of Undergraduate Research

Providing undergraduates with the necessary funding to accomplish their research, scholarship, and creative works.

AWARDS FOR 2012-2013

Mini-Grants

Summer 2013
  • Pamela Bay, Senior, Animal Science (Mentor: Jana Kraft, ASCI and Tom Jetton, MED)
  • Maria Carabello, Senior, Nutrition Food Sciences (Mentor: Amy Trubek, NFS)
  • Joseph Lahey, Junior, Medical Laboratory Sciences (Mentor: Ahmad Chaudhry, MLRS)
  • Jordan Munger, Junior, Biological Sciences (Mentor: Mark Evans, PATH)
  • Nicholas Strayer, Sophomore, Mathematics (Mentor: Jason Stockwell, RSENR)
  • Anna Weber, Junior, English/French (Mentor: Gregory Bottoms, ENGL)
  • Tianyi Xia, Junior, Electrical Engineerings (Mentor: Tian Xia, EE)
Spring 2013
  • Elizabeth Bennett, Senior, Environmental Science (Mentor: Gary Hawley, RSENR)
  • Brittany Dooling, Senior, Environmental Studies (Mentor: Ernesto Mendez, PSS)
  • Daniel Grzenda, Sophomore, Biological Sciences (Mentor: Mark Starrett, PSS)
  • Frances Iannucci, Sophomore, Wildlife and Fisheries Biology (Mentor: Jason Stockwell, RSENR)
  • Hannah Katz, Senior, Human Development & Family Studies (Mentor: Clare Byrne, MUS)
  • Cristine Lanoue, Junior, Biological Sciences (Mentor: Sarah Helms Cahan, BIOL)
  • Ari Levine, Senior, Sociology (Mentor: Mark Starrett, PSS)
  • Brendan Lyons, Junior, Plant Biology (Mentor: David Barrington, PBIO)
  • Hannah McQuilkin, Senior, Environmental Studies (Mentor: Adrian Ivakhiv, EVST)
  • Alexander Poniz, Junior, Mechanical Engineering (Mentor: Rachael Oldinski, ME)
  • Marc Soldini, Senior, Mechanical Engineering (Mentor: Rachael Oldinski, ME)
  • Flora Su, Sophomore, Environmental Engineering (Mentor: Joan Rosebush, CEMS)
  • David Viscido, Junior, Biological Sciences (Mentor: Eugene Delay, BIOL)
Fall 2012
  • Will Baker, Senior, Classical Civilizations (Mentor: Mark Usher, CLASS)
  • Suzanne Ball, Senior, Wildlife & Fisheries Biology (Mentor: Jason Stockwell, RSENR)
  • Tanner Bowden, Junior, English (Mentor: Kevin Moffett, ENGL)
  • Philip Cannata, Senior, Civil & Electrical Engineering (Mentor: Britt Holmen, EENV)
  • Christopher Cason, Senior, Biochemistry (Mentor: Arti Shukla, PATH)
  • Ashleigh DiLaurenzio, Senior, Communication Sciences & Disorders (Mentor: Patricia Prelock, CNHS)
  • Joseph Friedman, Junior, Anthropology (Mentor: Deborah Blom, ANTH)
  • Lyndsey Hayden, Senior, Animal Science (Mentor: David Kerr, ASCI)
  • Indigo James, Junior, English/Women & Gender Studies (Mentor: Elizabeth Fenton, ENGL)
  • Daniel Kendall, Senior, Engineering (Mentor: Jane Hill, CEMS)
  • Andrew Killorin, Senior, Electrical Engineering (Mentor: Stephen Titcomb, CEMS)
  • Jillian Leikauskas, Senior, Medical Laboratory Sciences (Mentor: Burton Wilcke, MLRS)
  • Claire Malina, Senior, French (Mentor: Peter Shellenberger, ART)
  • Zoe McKenzie, Senior, Anthropology (Mentor: Deborah Blom, ANTH)
  • Chelsea Mitchell, Senior, Biological Sciences (Mentor: Jason Stockwell, RSENR)
  • Mukta Mukta, Senior, Nursing (Mentor: Sarah Abrams, NURS)
  • Frederick Naumann, Senior, Biology (Mentor: Jane Hill, CEMS)
  • Danielle Semick, Senior, Biology (Mentor: Jana Kraft, ASCI)
  • Meredith Whitney, Senior, Forestry (Mentor: Walt Poleman, RSENR)

Public Impact Research Internships, Summer 2013

  • Nicole Bull, Sophomore, Anthropology/Studio Art; Internship: Philadelphia Museum of Art (Mentor: Bill McDowell, ART)
  • Anders Christiansen, Senior, Political Science; Internship: Senator Leahy's Office (Mentor: Eileen Burgin, POLS)
  • Patrick Likins, Senior, Forestry; Internship: Kureger-Norton Sugarhouse (Mentor: Jeffrey Hughes, PBIO)
  • Jordan Munger, Junior, Biological Sciences; Internship: Experimental Pathology Laboratory (Mentor: Mark Evans, PATH)
  • Yael Rhodes, Senior, Linguistics; Internship: Bridges to Health (Mentor: Teresa Mares, ANTH)
  • Anna Weber, Junior, English/French; Internship: The Royal Museum of Central Africa (Mentor: Greg Bottoms, ENGL)
  • Michaela Yarnell, Junior, Global Studies; Internship: Ocean Conservancy (Mentor: Katlyn Morris, PSS)
  • Andrew Zeitz, Senior, Environmental Studies; Internship: Local Motion (Mentor: Elizabeth Calabrese, CDAE)

Research Travel Awards

  • Patrick Hurley, Senior, Integrated Natural Resources (Mentor: Anthony McInnis, CALS)
  • Frances Iannucci, Junior, Wildlife & Fisheries Biology (Mentor: Jason Stockwell, RSENR)
  • Hannah Katz, Senior, Human Development & Family Studies (Mentor: Clare Byrne, MUS)
  • Zoe McKenzie, Senior, Anthropology (Mentor: Deborah Blom, ANTH)
  • Hannah McQuilkin, Senior, Environmental Studies (Mentor: Lynne Bond, PSYC)
  • Julia Petras, Senior, Nursing (Mentor: Hendrika Maltby, NURS)
  • Ben Rouleau, Senior, Engineering (Mentor: Brian Lee, CEMS)
  • Anna Weber, Junior, English/French (Mentor: Greg Bottoms, ENGL)

Simon Family Fellowship for Community-Based Research, Summer 2013

  • Catherine Alexander, Sophomore, Political Science/English (Partner: Vermont Commission on Women; Mentor: Frank Bryan, POLS)
  • Madeline Delaney, Junior, English (Partner: Women Helping Battered Women; Mentor: Kathleen Schneider, ART)
  • Jess Fuller, Junior, History/Economics (Partner: Trinity Children's Center; Mentor: Elaine McCrate, ECON)
  • Sammie Ibrahim, Freshman, Geography (Partner: Local Motion; Mentor: Luis Vivanco, ANTH)

Summer Research Awards 2013

  • Sarah Alexander, Senior, Environmental Studies (Mentor: Teresa Mares, ANTH)
  • Rachel Aronson, Junior, Anthropology (Mentor: Teresa Mares, ANTH)
  • Samuel Ashley, Junior, Biological Sciences (Mentor: Susan Wallace, MMG)
  • Danielle Bartolanzo, Junior, Zoology (Mentor: Yolanda Chen, PSS)
  • Pamela Bay, Senior, Animal Science (Mentor: Jana Kraft, ASCI, Tom Jetton, MED)
  • Elizabeth Berman, Junior, Nutrition & Food Science (Mentor: Rachel Johnson, NFS)
  • Alan Chu, Junior, Biochemistry (Mentor: Christopher Huston, MED)
  • Justin Dao, Junior, Electrical Engineering (Mentor: Tian Xia, EE)
  • Hannah Harrington, Sophomore, Community & International Development (Mentor: Jane Kolodinsky, CDAE)
  • Sadie Holliday, Junior, Film & Television Studies (Mentor: Sarah Nilsen, FTV)
  • Frances Iannucci, Sophomore, Wildlife & Fisheries Biology (Mentor: Jason Stockwell, RSENR)
  • Christopher Kenseth, Sophomore, Chemistry (Mentor: Giuseppe Petrucci, CHEM)
  • Brendan Lyons, Junior, Plant Biology (Mentor: David Barrington, PBIO)
  • Vienna McLeod, Junior, Exercise Movement Science (Mentor: Connie Tompkins, RMS)
  • Derek Neal, Junior, French/English (Mentor: Joseph Acquisto, FREN)
  • Hunter O'Folan, Junior, Mechanical Engineering (Mentor: Ting Tan, CE)
  • Daniel Orfeo, Junior, Mathematics (Mentor: Joanna Rankin, PHYS)
  • Hannah Rickner, Junior, Biology (Mentor: Rona Delay, BIOL)
  • Max Ross, Junior,Biology (Mentor: Joseph Schall, BIOL)
  • Suzanne Smith, Junior, Medical Laboratory Science (Mentor: Paula Deming, MLRS)
  • Kate Stansfield, Junior, Neuroscience (Mentor: John Green, PSYC)
  • Alexandra Sullivan, Junior, Psychology (Mentor: Annie Murray-Close, PSYC)
  • Brian Varga, Junior, Biochemistry (Mentor: Julie Dumas, PSYC)
  • Michael Wood, Senior, Sociology (Mentor: Nick Danigelis, SOC)

Undergraduate Research Endeavors Competitive Awards 2013 (URECA!)

  • Danielle Bartolanzo, Junior, Zoology (Mentor: Yolanda Chen, PSS)
  • Robyn Bath-Rosenfeld, Junior, Environmental Studies (Mentor: Thomas Hudspeth, EVST)
  • Pamela Bay, Junior, Animal Science (Mentor: Thomas Jetton, MED)
  • Jennifer Chenette, Junior, Exercise Movement Science (Mentor: Sharon Henry, RMS)
  • Shelby Colby, Junior, Exercise Movement Science (Mentor: Jeremy Sibold, RMS)
  • Jonathan DeAngelis, Junior, Studio Art/History (Mentor: William McDowell, START)
  • Mariel Golden, Sophomore, Nursing (Mentor: Alfred Snider, THE)
  • Thomas Hilzinger, Junior, Microbiology (Mentor: Susan Wallace, MMG)
  • Bronwen Hudson, Junior, European Studies (Mentor: Lisa Schnell, ENGL)
  • Frances Iannucci, Junior, Wildlife & Fisheries Biology (Mentor: Jason Stockwell, RSENR)
  • Bridget Iverson, Sophomore, Neuroscience (Mentor: Alessandra Rellini, PSYC)
  • Vienna McLeod, Junior, Exercise Movement Science (Mentor: Connie Tompkins, RMS)
  • Katherine O'Shea, Junior, Biology (Mentor: William Kilpatrick, BIOL)
  • Patrick Plociennik, Senior, Biochemistry (Mentor: Robert Hondal, BICM)
  • Alexander Poniz, Junior, Mechanical Engineering (Mentor: Rachael Oldinski, ME)
  • Katherine Ritchie, Junior, Animal Science (Mentor: Jana Kraft, ASCI)

Undergraduate Research Opportunities Program (UROP)

  • Elizabeth Bennett, Environmental Science
  • Lindsay Gabel, Psychology
  • Chelsea Mitchell, Biological Sciences
  • Mukta Mukta, Nursing
  • Maura Satti, Social Work
  • Jordan Tourville, Biology

AWARDS FOR 2011-2012

Mini-Grants

Summer 2012
  • Claudia Abbiati, Junior, Communication Sciences (Mentor: Barry Guitar, Communication Sciences)
  • Megan Connolly, Senior, Environmental Studies (Mentor: Mark Starrett, Plant & Soil Sciences)
  • Alex Fowler, Senior, Latin/Greek (Mentor: Robert Rodgers, Classics)
  • Varun Gopinath, Senior, Community Development & Applied Economics (Mentor: Josh Farley, CDAE)
  • Sophia Howat, Senior, Studio Art (Mentor: William McDowell, Art & Art History)
  • Chelsea Mitchell, Junior, Biological Science (Mentor: Jason Stockwell, RSENR)
  • Zachary Noel, Sophomore, Ecological Agriculture (Mentor: Lorraine Berkett, Plant & Soil Sciences)
  • Cody Paiva, Junior, Microbiology (Mentor: Iwona Buskiewicz, MMG /Ralph Budd, Pathology)
  • Lily Teitlebaum, Senior, Political Science (Mentor: Peter VonDoepp, Political Science)
  • Jordon Tourville, Senior, Biology (Mentor: William Kilpatrick, Biology)
Spring 2012
  • Jonathan Black, Senior, Studio Art (Mentor: Steve Budington, Art)
  • Mariel Golden, Freshman, Nursing (Mentor: Sarah Heil, Psychology)
  • Jonathan Gonzalez, Senior, Plant Biology (Mentor: Alison Brody, Biology)
  • Megan Kelley, Junior, Political Science (Mentor: Ellen Andersen, Political Science)
  • Sam Turner Mitchell, Senior, Spanish/History (Mentor: Tina Escaja, Romance Languages)
  • Eric Peterson, Senior, Biology (Mentor: Joseph Brayden, Pharmacology)
  • Brian Vedder, Sophomore, Secondary Education English (Mentor: Alan Tinkler, Education)
  • Tyler Wilkinson-Ray, Senior, Global Studies (Mentor: Pablo Bose, Geography / Teresa Mares, Anthropology)
  • Elizabeth Yasewicz, Senior, Biology (Mentor: Arti Shukla, Pathology)
Fall 2011
  • Emily Andersen, Senior, Animal Science (Mentor: William Falls, Psychology)
  • Kira Benson, Senior, Molecular Genetics (Mentor: Nicholas Heintz, Pathology)
  • Chelsea Fifield, Senior, Social Work (Mentor: Gale Burford, Social Work)
  • Eliza Gardner-Morse, Junior, Biological Science (Mentor: Sara Helms Cahan, Biology)
  • Cassandra Godzik, Senior, Neuroscience (Mentor: James Abaied, Psychology)
  • Kristin Heller, Senior, Business Administration (Mentor: David Jones, BSAD)
  • Ashley Jones, SEnior, Medical Laboratory Sciences (Mentor: Lori Stevens, Biology)
  • Danielle Leahy, Senior, Nutrition Food Science (Mentor: Stephen Pintauro, NFS)
  • Catherine McGoldrick, Senior, Environmental Science (Mentor: Don Ross, Plant & Soil Science)
  • Molly Morrissey, Senior, Biological Science (Mentor: Jason Stockwell, RSENR)
  • Ariel Robbins, Senior, European Studies (Mentor: Steve Zdatny, History)
  • Gain Robinson, Senior, Neuroscience (Mentor: John Green, Psychology)
  • Rachel Schneider, Senior, Social Work (Mentor: Gary Widrick, Social Work)
  • Tessera Strand, Senior, Neuroscience (Mentor: Christopher Francklyn, Biochemistry)
  • Loren Teetelli, Senior, Anthropology/Art History (Mentor: William Mierse, Art History)

Irene Research Awards 2012

  • Joseph Acampora, Senior, Environmental Studies (Mentor: Lesley-Ann Dupigny-Giroux, Geography)
  • Meghan Arpino, Senior, Environmental Science (Mentor: Lesley-Ann Dupigny-Giroux, Geography)
  • Elizabeth Olliver, Junior, Geology (Andrea Lini, Geology)
  • Eliza Thompson, Senior, Geography (Mentor: Lesley-Ann Dupigny-Giroux, Geography)
  • Allison Tompkins, Junior, Russian (Mentor: Lesley-Ann Dupigny-Giroux, Geography)

Public Research & Civic Endeavors Scholarship, Summer 2012

  • Aviva Gottesman, Junior, Natural Resources (Mentor: Susan Munkres, Nutrition Food Science/CUPS)
  • Houston Illo, Senior, Music-Jazz Studies (Mentor: Patricia Julien, Music)
  • Alexander Jones, Junior, Political Science (Mentor: Alex Ewald, Political Science)
  • Whitney O'Brien, Junior, Environmental Studies (Mentor: Saleem Ali, RSENR)
  • Tyler Wilkinson-Ray, Senior, Global Studies (Mentor: Teresa Mares, Anthropology)

Research Travel 2011-12

  • Kristina Lafferty, Senior, Psychology (Mentor: Dianna Murray-Close, PSYC)
  • Harry Sandler, Senior, Geology (Mentor: Beverly Wemple, Geology)
  • Tylor Wilkinson-Ray, Senior, Global Studies (Mentor: Pablo Bose, Geography)
  • Bria Yazic, Senior, Anthropology (Mentor: Emily Manetta, Anthropology)

Summer Internships 2012

  • Lyndsay Brown, Junior, Neuroscience (Mentor: Kalev Freeman, Surgery)
  • Christopher Cardona, Senior, Medical Laboratory Sciences (Mentor: Paula Deming, Medical Laboratory and Radiation Sciences)
  • Anna Carragee, Senior, Natural Resources (Mentor: Kimberly Wallin, Forestry)
  • Jennifer Chenette, Sophomore, Exercise Movement Science (Mentor: Sharon Henry, Rehabilitation Movement Science)
  • Willard Gove, Senior, Biology (Mentor: John Green, Psychology)
  • Jennifer Gustafson, Junior, Biology (Mentor: Sean Diehl, Medicine)
  • Tom Hilzinger, Junior, Microbiology (Mentor: Susan Wallace, Microbiology & Molecular Genetics)
  • Kellee Jackson, Junior, Environmental Studies (Mentor: Patricia O'Brien, Oncology/Hematology)
  • Megan Kelley, Senior, Political Science (Mentor: Ellen Andersen, Political Science)
  • Jenny Klein, Junior, Biological Sciences (Mentor: Scott Morrical, Biochemistry)
  • Hannah Lachance, Junior, Animal Science (Mentor: Andre-Denis Wright, Animal Science)
  • Danielle Leahy, Senior, Nutrition Food Science (Mentor: Stephen Pintauro, NFS)
  • Susan Leggett, Senior, Biochemistry (Mentor: Yvonne Janssen-Heininger, Pathology)
  • Jacqueline Mann, Senior, Biology (Mentor: Paula Deming, Medical Laboratory and Radiation Sciences)
  • Eric Peterson, Senior, Biology (Mentor: Joseph Brayden, Pharmacology)
  • Beck Powers, Senior, Plant Biology (Mentor: Jeanne Harris, Plant Biology)
  • Robert Rudy, Senior, Microbiology (Mentor: George Wellman, Pharmacology)
  • Tessera Strand, Senior, Biochemistry/Neuroscience (Mentor: Christopher Francklyn, Biochemistry)
  • Chelsea Thompson, Junior, Biology (Mentor: Marie Wood, Hematology/Oncology)
  • Tram Tran, Senior, Biochemistry (Mentor: Kalev Freeman, Surgery)
  • Hannah Woolfolk, Junior, Psychology (Mentor: Jamie Abaied, Psychology)
  • Eric Ziegelman, Sophomore, Global Studies (Mentor: Luis Vivanco, Anthropology/Global Studies)

Undergraduate Research Endeavors Competitive Awards 2012 (URECA!)

  • Natalie Battistone, Junior, Classic Civilizations (Mentor: Lynne Greeley, Theatre)
  • John Boucher, Junior, Environmental Science (Mentor: Donald Ross, Plant & Soil Science)
  • Peter Doubleday, Junior, Biology (Mentor: Bryan Ballif, Biology)
  • Dylan Goldman, Sophomore, Biology (Mentor: Vikas Anathy, Pathology)
  • Jen Grauer, Junior, Zoology/Environmental Science (Mentor: Jed Murdoch, RSENR)
  • Samuel Hart, Junior, Zoology (Mentor: John Barlow (Mentor: Animal Science)
  • Erik Horak, Junior, Chemistry (Mentor: Matthew Liptak, Chemistry)
  • Megan Kelley, Junior, Political Science (Mentor: Ellen Andersen, Political Science)
  • Rebecca McBride, Junior, Animal Science (Mentor: Andre-Denis Wright, Animal Science)
  • Benjamin Moody, Junior, Neuroscience (Mentor: Katarina Zvarova, Surgery)
  • Whitney O'Brien, Junior, Environmental Studies (Mentor: Saleem Ali, RSENR)
  • John O'Day III, Sophomore, Animal Science (Mentor: Jana Kraft, Animal Science)
  • Sean O'Neil, Junior, Animal Science (Mentor: Andre-Denis Wright, Animal Science)
  • Emily Reynolds, Senior, Biochemistry (Mentor: Thomas Streeter, Sociology)
  • Daniel Rosenblum, Junior, Anthropology (Mentor: Jonah Steinberg, Anthropology)
  • Sara Stanton, Junior, Anthropology (Mentor: Luis Vivanco, Anthropology)
  • Brian Vedder, Sophomore, Secondary Education English (Mentor: Alan Tinkler, Education)

Undergraduate Research Opportunities Program (UROP)

Summer 2012
  • Chelsea Mitchell, Junior, Biological Science (Mentor: Jason Stockwell, RSENR)
Spring 2012
  • Catherine Evans, Senior, Secondary Education English (Mentor: Jennifer Hurley, Education)
  • Ann Fiedler, Senior, Mechanical Engineering (Mentor: John Novotny, Engineering)
  • Cassandra Jenis, Senior, Art History/English (Mentor: Kathy Marmor, Art)
  • Megan Kelley, Junior, Political Science (Mentor: Ellen Andersen, Political Science)
  • Caleb Lieberman, Junior, Biology (Mentor: Katrina Zvarova, Surgery)
  • Brienne Toomey, Junior, Environmental Studies (Mentor: Ernesto Mendez, Plant & Soil Science)
Fall 2011
  • Meghan Arpino, Junior, Environmental Science (Mentor: Charles Hulse, Medicine)
  • Eric Chase, Junior, Chemistry (Mentor: Christopher Landry, Chemistry)
  • Kelsey Cook, Junior, Plant Biology (Mentor: David Barrington, Plant Biology)
  • Chelsea Fifield, Junior, Social Work (Mentor: Holly-Lynn Busier, Leadership & Development Science)
  • Kristin Heller, Senior, Business Administration (Mentor: David Jones, Business)
  • Casey McGoldrick, Senior, Environmental Studies (Mentor: Don Ross, Plant & Soil Science)
  • Ariel Robbins, Senior, European Studies (Mentor: Steve Zdatny, History)

AWARDS FOR 2010-2011

Mini-Grants

Summer 2011
  • Claudia Abbiati, Sophomore, Communication Sciences (Mentor: Barry Guitar, Communication Sciences)
  • Ben Albertson, Sophomore, Biological Sciences (Mentor: Jeremy Sibold, Rehab Movement Science)
  • Alexander Buckingham, Senior, Professional Nursing (Mentor: Helen Scott, English)
  • Sarah Bush, Senior, Art Education (Mentor: Cameron Davis, Art & Art History)
  • Paul Chambers, Junior, Anthropology (Mentor: Jeanne Shea, Anthropology)
  • Elise Corriveau, Junior, Nursing (Mentor: Sarah Abrams, Nursing)
  • Thomas Goldman, Sophomore, English (Mentor: Rashad Shabazz, Geography)
  • Emily Kokoll, Senior, Anthropology (Mentor: Cameron Wesson, Anthropology)
  • Katherine Lord, Senior, Resource Ecology (Mentor: Jed Murdoch, Wildlife Fisheries)
  • Frederick Naumann, Junior, Biological Sciences (Mentor: Jane Hill, Engineering)
  • Clara Pedley, Senior, Nutrition & Food Science (Mentor: Catherine Donnelly, NFS)
  • Andrew Philips, Senior, Political Science (Mentor: Frank Bryan, Political Science)
  • Katharine Rifken, Senior, Psychology (Mentor: John Green, Psychology)
  • Todd Stanley, Junior, Nutrition & Food Science (Mentor: Jean Harvey-Berino, NFS)
  • Daniel Yablonsky, Senior, English (Mentor: John Abbott, CDAE)
  • Sara Ziegler, Junior, Ecological Agriculture (Mentor: Josef Gorres, Plant & Soil Science)
Spring 2011
  • Mark Agostini Jr., Junior, Anthropology/Film Studies (Mentor: Scott Van Keuren, Anthropology)
  • Lauren Blackington, Senior, Human Development & Family Studies (Mentor: Jacqueline Weinstock, HDFS)
  • Rachel Brooks, Junior, Environmental Science (Mentor: Nicholas Gotelli, Biology)
  • Alexis Gadwah, Sophomore, Nursing (Mentor: Mary Val Palumbo, Nursing)
  • Dylan Harry, Junior, Environmental Science (Mentor: Jen Pontius, RSENR)
  • Max Kravitz, Sophomore, Biology (Mentor: Richard Pratley, Medicine)
  • Andrea Pack, Senior, Neuroscience (Mentor: Elzbieta Zakrzewska, Pharmacology)
  • Meagan Quinlan, Junior, Psychology (Mentor: Wolfgang Dostmann, Pharmacology)
  • Cameron Stern, Freshman, Molecular Genetics (Mentor: Mark Starrett, Plant & Soil Science)
  • Gena Zollman, Junior, Psychology (Mentor: Alessandra Rellini, Psychology)
Fall 2010
  • Evelyn Boardman, Sophomore, Enviromental Science (Mentor: Alan McIntosh, RSENR)
  • Jessica Buckley, Senior, Civil Engineering (Mentor: Dan Baker, CDAE)
  • Mikael Cejtin, Senior, Wildlife & Fisheries (Mentor: Therese Donovan, RSENR)
  • Ross Cunningham, Senior, Economics/Russian (Mentor: Kevin McKenna, German and Russian)
  • Alexsandra Dubin, Senior, Art History (Mentor: Anthony Grudin, Art History)
  • Patrick Dunseith, Senior, Ecological Agriculture (Mentor: Deborah Neher, Plant & Soil Sci)
  • Nathan Hicks, Senior, Biological Science (Mentor: Joe Schall, Biology)
  • Ashley Jones, Senior, Medical Laboratory Sciences (Mentor: Lori Stevens, Biology)
  • Cynthia McCormack, Senior, Nursing (Mentor: Hendricka Maltby, Nursing)
  • Darlene Peterson, Senior, Biology (Mentor: Eugene Delay, Biology)
  • Kyriel Pineault, Junior, Biological Science (Mentor: Beth Bouchard, Biochemistry)
  • Kristin Pishvanov, Senior, Art History (Mentor: Sarah Nilsen, English)
  • Noah Quinlan, Senior, Biology (Mentor: Jeff Spees, Medicine)
  • Meredith Sooy, Senior, Biology (Mentor: William Falls, Psychology)
  • Melanie Stewart, Senior, Animal Science (Mentor: James Murdoch, RSENR)
  • Lauren Vivian, Senior, Communication Sciences (Mentor: Tiffany Hutchins and Patricia Prelock, Communication Sciences)

Public Research & Civic Endeavors Scholarship, Summer 2011

  • Page Atcheson, Junior, Environmental Studies (Mentor: Brian Tokar, ENVST)
  • Jennifer Carmin, Sophomore, Film & Television/English (Mentor: Deborah Ellis, Film & Television/English)
  • Erick Crockenberg, Sophomore, and Tad Cooke, Freshman, Self-Designed CALS (Mentor: Allen Matthews, Plant & Soil Science)
  • Anya Gedrath-Smith, Senior, Environmental Studies (Mentor: Pablo Bose, Geography)
  • Alyssa Iveson, Junior, Forestry (Mentor: Margaret Skinner, Plant & Soil Science)
  • Alison Kelly, Senior, Political Science/English (Mentor: Patrick Neal, Political Science)
  • Alexandra Miller, Sophomore, Plant Biology (Mentor: Bruce Parker, Plant Biology)
  • Andrew Philips, Senior, Political Science (Mentor: Frank Bryan, Political Science)
  • Rachel Schneider, Junior, Social Work (Mentor: Gale Burford, Social Work)

Summer Internships 2011

  • Rebecca Calder, Senior, Animal Science (Mentor: John Barlow, ASCI)
  • Brittany Carroll, Junior, Biochemistry (Mentor: Eugene Delay, Biology)
  • Justin Hoekstra, Senior, Studio Art (Mentor: Steve Budington, Art)
  • Michael Klug, Senior, Mathematics/Biochemistry (Mentor: Stephen Everse, Biochemistry)
  • Nicole Lafko, Junior, Psychology (Mentor: Dianna Murray-Close, Psychology)
  • Marley Nordmeyer, Junior, Communication Science (Mentor: Patricia Prelock, Communication Science)
  • Amanda Northrop, Senior, Zoology/Geology (Mentor: Charlotte Mehrtens, Geology)
  • Samantha Ogilvie, Junior, Microbiology & Molecular Genetics (Mentor: Gregory Gilmartin, MMG)
  • Kyriel Pineault, Junior, Biology (Mentor: Beth Bouchard, Biochemistry)
  • Kelsey Preston, Senior, Microbiology & Molecular Genetics (Mentor: Nicholas Heintz, Pathology)
  • Ali Sadeghi, Junior, Anthropology (Mentor: Kalev Freeman, Medicine)
  • Jacob Wahlen-Strothman, Junior, Physics/Mathematics (Mentor: Kelvin Chu, Physics)
  • Gena Zollman, Junior, Psychology (Mentor: Alessandra Rellini, Psychology)

Undergraduate Research Endeavors Competitive Awards 2011 (URECA!)

  • Krist Aploks, junior, Biochemistry (Mentor: Frances Carr, Pharmacology)
  • Ariel Baily, senior, Psychology (Mentor: Julie Dumas, Psychiatry)
  • David Bernstein, sophomore, Mechanical Engineering (Mentor: Jason Bates, Vermont Lung Center/COM)
  • Emily Bird, junior, Environmental Science (Mentor: Saleem Ali, Rubenstein)
  • Jonathan Black, senior, Studio Art (Mentor: Laurie Peters, Art)
  • Kanita Chaudhry, sophomore, Biochemsitry (Mentor: Dwight Matthews, Chemistry)
  • Payal Desai, junior, Exercise Movement Science (Mentor: Connie Tompkins, Rehab & Movement Science)
  • Liam Donnelly, junior, Molecular Genetics (Mentor: Christopher Huston, Medicine)
  • Hannah Facey, senior, Animal Science (Mentor: Andre-Denis Wright, ASCI)
  • Claire Freson, junior, Exercise Movement Science (Mentor: Sharon Henry, Rehab & Movement Science)
  • Anya Gedrath-Smith, senior, Environmental Science (Mentor: Pablo Bose, Geography)
  • Brianna Goddard, junior, Psychology (Mentor: Keith Burt, Psychology)
  • Jonathan Gonzalez, junior, Plant Biology (Mentor: Alison Brody, Biology)
  • Dylan Harry, senior, Environmental Science (Mentor: Jennifer Pontius, Rubenstein)
  • Jordan Humble, senior, Biology (Mentor: Mary Tierney, Plant Biology)
  • Taylor Kravits, junior, Environmental Science (Mentor: Aleksandra Drizo, Plant & Soil Science)
  • Joseph Labrum, junior, Biology (Mentor: Yolanda Chen, Plant & Soil Science)
  • Kristen Leclerc, junior, Exercise Movement Science (Mentor: Susan Kasser, Rehab & Movement Science)
  • Meagan Quinlan, junior, Biochemistry (Mentor: Wolfgang Dostmann, Pharmacology)
  • Cameron Stern, freshman, Molecular Genetics (Mentor: Mark Starrett, Plant & Soil Science)
  • Christopher Tardie, junior, Electrical Engineering (Mentor: Jeff Frolik, Engineering)
  • Loren Teetelli, junior, Anthropology (Mentor: Deborah Blom, Anthropology)
  • Meghan Thompson, junior, Civil Engineering (Mentor: Maeve McBride, Engineering)
  • Gianna Vannelli, junior, Animal Science (Mentor: Andre-Denis Wright, ASCI)
  • Dylan White, junior, Microbiology/Molecular Genetics (Mentor: Douglas Johnson, MMG)
  • Melissa Woopert, sophomore, Animal Science (Mentor: John Barlow, ASCI)

Undergraduate Research Opportunities Program (UROP)

Summer 2010
  • Stephanie McDonough, senior, Psychology (Mentor: Lynne Bond, Psychology)
  • Rachel Schneider, junior, Social Work (Mentor: Julie Richards, Social Work)
  • Julie Seger, senior, Political Science (Mentor: Anthony Gierzynski, Political Science)
Fall 2010
  • Chelsea Biegler, senior, Sociology (Mentor: Robbie Kahn, Sociology)
  • Joanna Cowen, junior, Social Work (Mentor: Holly-Lynn Busier and Sean Hurley, Social Work)
  • Charles Hackett, senior, Biology (Mentor: Yang Mao-Draayer, Neurology)
  • Darlene Peterson, senior, Biology (Mentor: Eugene Delay, Biology)
  • Hannah Reithinger, senior, Biology (Mentor: Ellen Marsden, RSENR)
  • Meredith Sooy, senior, Psychology (Mentor: William Falls, Psychology)
  • Nicole Tucker, senior, Communication Sciences (Mentor: Barry Guitar, Communication Sciences)
Spring 2011
  • Colin Arisman, junior, Natural Resources (Mentor: Josh Farley, RSENR)
  • Caitlin Loretan, senior, Animal Science (Mentor: Josie Davis, ASCI)
  • Kaitlin Lucas, senior, Natural Resources (Mentor: John Todd, RSENR)

Last modified November 08 2013 09:05 AM